SRPŠ

Akce Lom Bořená Hora, přehrada Orlík.

V sobotu 22.6. 2002 jsme se Seržantem vyrazili za krásného počasí ukojit “absťák” po světě ticha pod hladinou a hlavně vypadnout z žhnoucí Prahy. Bezpečák Marek a Kališnikov to vzali do Tunisu, ale my vyrazili méně na jih a sice na lokalitu Bořená hora. Seržant totiž říkal, že to do Tunisu nemá cenu, protože tam mají jen jednu lokalitu!!!!

Bořená hora je známý lom mezi Sedlčany a Voticemi. Vždy jsme tu byli na podzim a nepotkali ni živáčka, takže nás malinko překvapila záplava aut a množství lidí na lomu. Byl doslova obležen. Potápěči byli také přítomni a naštěstí zabrali ten nejlepší flek u lomu. Vetřeli jsme se mezi ně a hned to zapíchli pod hladinu “SRPŠ skokem do neznámé vody” “SRPŠ skokem do neznámé vody” (tedy saltem vpřed - pro nečleny Svazu rizikových potápěčů).

Voda u hladiny byla pro naše neoprény doslova vařící (seržant šel na to v sucháči!!!) a tak jsme mazali dolů alespoň do 12 metrů, kde bylo přijatelných 10-12 stupňů a hlavně viditelnost okolo 6m. Kochali jsme se skalními stěnami, obrovskými balvany, zkoumali každou díru, pošťuchovali okouny, přiložili dáreček pod ustrojený vánoční stromeček ještě ze zimy, prohlíželi harampádí a prostě se bavili. Počíhal jsem si na opozdivšího seržika a přichystal na něj “Lochneskou potvoru” a seržant ihned dostal záchvat smíchu, který byl tak nakažlivý, že jsme se chvíli pod vodou chechtali jak pitomci. Vynořili jsme se mezi davem koupajících, přičemž se jeden chlápek podivil, jak můžeme mít rukavice v takovém horku? Vyzvali jsme ho ať se jde podívat s námi dolů, ale nechtěl…

Navečer jsme odrazili od lomu směrem na přehradu

Orlík do kempu Popelíky a přilehlou skalní stěnu “až na dno” někde v 70m. Cesta proběhla celkem bez problémů, když pominu to, že Seržantovi chcípnul motor jeho Favoritu přímo na železničním přejezdu a nešel nastartovat. Seržant je holt bavič.

Na Popelíkách jsme dali nějaké to desaturační pivo u stánku a při setmění šli na nočák podél skalní stěny. Do čtyř metrů bylo horko a navíc slabá viditelnost. Pod 4m hloubky se zlepšila viditelnost na dobrých 6m a byla to zábava. Narazili jsme na nějaké okouny, bělice a potkali krásnou metrovou štiku. Podařilo se mi objevit přítulného sumečka, který se nechal obezřetně hladit (když jsem svítil do očí aby nic neviděl J ). Hodnotili jsme to jako velmi úspěšný nočák. Bude rád i kolega z práce – rybář Jirka – kterému jsem nasbíral pár utrhlých návnad na ryby – všechno hold dneska něco stojí.

V neděli Seržant posnídal pivo a párek, načež jsme vyrazili opět k vodě dodýchat “flašky”. Při strojení a odstrojování nám asistovali dvě milé slečny z Příbrami, radost pohledět. Nutno podotknout, že naše odstrojování jim šlo podstatně rychleji a zamrzelo, že jsme se museli odpoledne rozloučit. Takže tímto milé slečny se seržikem zdravíme a třeba někdy příště….

Těžká pohoda. Seržant snídá utopence, vedle se suší výstroj... Katka - asistentka potápěčů. Ach to léto...

Váš dopisovatel Luke.