SRPŠ

Nový chorvatský zákon o potápění.

Kolegové potapěči z Deep Sea se vrátili z Chorvatska, kde zjišťovali, jak se mají věci ohledně nového HR zákona ohledně potápění. Přinesli věru neradostné zvěsti.

Zákon platí jen krátce a mluví se v něm přibližně takto:

S individuálním potápěním je dle zákona prakticky konec a lze ho provozovat pouze "na černo".
Proč? Protože potápěč, jenž se chce potápět individuálně, musí zajít na kapitanát a tam si zakoupit povolení v hodnotě 2400,-KN!!! To není pro našince zrovna málo a myslím, že i Němci budou počítat a zvažovat.

Porušení zákona se trestá pokutou až 14 000,- KN.

Pokud chce někdo organizovat výcvik, musí mít v místě potápění:

-- vybavení pro poskytování první pomoci (schválené lékárnou v Chorvatsku)
-- vybavení poskytování první pomoci kyslíkem
-- vybavení pro komunikaci (VHF radiostanice s HR papíry nebo GSM telefon)
-- vypsaná telefonní čísla dekompresních komor
-- telefonní čísla vodní záchranné služby, policie...
-- vypsaný program transportu postiženého

Problém je v tom, že toto pravděpodobně platí i pro případ, že si za 2400,-KN koupíte individuální povolenku. Stejně výše uvedené požadavky musíte splňovat.

Diving Centra musí řádně vést deníky činnosti a před výjezdem na lokalitu si je nechat potvrdit na kapitanátu. Zámysl je ten, že se bude přesně vědět, kde se kdo a kolik lidí potápí. Kluci zjišťovali informace přímo na policii a bylo jim řečeno, že jakékoliv druhy potápění Safari, potápění z jachet, výcvikové kurzy, pronájem Chorvatské lodi s kapitánem, vrakové potápění... lze provádět pouze přes Diving Centra, které na to musí mít platnou koncesi.

V chorvatsku jsou ministerstvem školství povoleny pouze tyto potápěčské školy : CMAS, IANTD, PADI, BSAC, NAUI.
Nejspíš bude nadále fungovat i pár "černých" škol a proto policie doporučuje nechat si od nich ukázat jejich IČO (matični broj) a koncesi na školu potápění (na každý rok musí být nová).

Majitelé lodí chorvatského původu musí vlastnit na dopravu potapěčů na Safari dvě koncese. Jednu pro přepravu Turistů a druhou musí opět přiložit Diving Centrum. Pokud má kapitán jen první koncesi, tak musite mít vy zmiňovanou povolenkovou kartu za 2400,-KN. Policajti toto prý budou tvrdě vyžadovat. Jak jinak, že? To zas padne kartonů piv na úplatky...

Kosmu vstříc

Luke a chlapi z Deep Sea - Rosťa s Miklošem.