SRPŠ opět v akci...

pod Vyšehradem - nalezena lidská lebka...

 

Pod skálou vyšehradskou v řece Vltavě, jejíž hloubku na místě tomto prý dosud nikdo nedovedl změřiti, leží ukryto zlaté lože Libušino. Mnohý krásný mladík, jehož si kněžna Libuše k lásce do lázně své na skále vyšehradské vzala, zahynul ve Vltavě, načež si kněžna do dne a do roka zase jiného vyvolila. A když Libuše zemřela, zřítilo se zlaté lože její, které bylo příčinou smrti tak mnoha mladíků, samosebou z lázně kněžniny do Vltavy, na jejímž nedostíhlém dně posud leží. Ale zahynuli na tom místě Vltavy také již mnozí odvážliví potápěči, když urážlivě o kněžně Libuši mluvili a zlaté lože její z hlubiny vyrvati chtěli…

Josef Svátek, Pražské pověsti a legendy, 1883

Hrůzný nález pod Vyšehradem

Již delší dobu jsme o této lokalitě v SRPŠ mluvili a těšili se na její zmapování. Impulsem pro nás byl nejen článek v časopise Potápění a tak jsme daný ponor po včasném avízu všem členům uskutečnili nakonec pouze ve zdravém složení Serža a Járin. Na rozdíl od kolegů z článku ve zmíněném časopise, jsme si však zvolili datum o něco magičtější. Přesněji řečeno se jednalo o první den posledního měsíce prvního roku třetího tisíciletí, což nám připadlo dost dobrý, takže vám to tak připadá určitě také, že?

Auta jsme zaparkovali na parkovišti u tunýlku a tam jsme se také za občasného zájmu kolemj(e)doucích přestrojili. Když jsme se dopotáceli po schodech na takové malé plato, obhlédli jsme situaci a hupsli do vody. Nikomu se nic nestalo a tak jsme se zanořili a po dohodnutí plánu ponoru se navzájem ztratili. Viditelnost ani hloubka nestála totiž v těchto místech za řeč. Po pár minutách jsem Seržu opět zahlédl a vyzkoušel jeho lekací reflex, který zafungoval bezchybně. Viditelnost se zvětšila asi na metr až metr a půl, rovnež kvalita dna přešla z bahnitého do víceméně písčitého. K vidění bylo spousta malých i větších říčních mušlí, odpadků a řídkého porostu. Za skalními útvary začínala pata pobřežní zdi a hloubka dosahovala v těchto místech až tři a půl metru. Cestou jsem narazil kupříkladu na kostru kola, několik zdeformovaných sudů, obrovskou rouru, lešenářské spojky a trubky. Při jednom hladinovém setkání Seržant tvrdil, že spatřil část historického meče nebo kopí, tak jsem ho při tom nechal. Chvíli po zanoření jsem narazil na kartový telefonní automat, vedle kterého ležela na temeni ta slavná lebka. Okamžik jsem tomu nemohl uvěřit, ale po důkladném ohmatání a prozkoumání již nebylo pochyb. Okolí místa nálezu jsem ještě chvilku prohledával, ale zjevně bez dalšího úspěchu.Lebku jsem tedy vyzvedl a počkal na parťáka, který sdílel mou radost z neobvyklého výlovku. Lebzu jsme odložili na nedaleký kovový žebřík a po dně pokračovali proti stále většímu proudu. Po chvilce jsem ale pochopili, že nic zajímavějšího už nenajdeme ani nespatříme a tak jsme se spolu s lebkou nechali proudem unášet k místu zanoření.

Po zdokumentování a nafocení společných foto jsme jako řádní a uvědomělí občané zavolali Policii ČR. Ta během následující hodinky vyvinula takovou aktivitu, že na místě přibyla dvě hlídková vozidla, dva výjezdové tranzity a jeden jeep s kolegou potápěčem, který na otázku, zda jsme tam tu lebku měli raději nechat odpověděl, že má alespoň co dělat, což nás potěšilo. Policisté byli zvídaví hoši, zajímali se o hodně věcí nejen kolem potápění. Co vám ale budu dál povídat, večerní sauna u Marka opravdu bodla, protože se celá akce protáhla na zhruba čtyřhodinovou a pokud si vzpomínáte, venku nebylo zrovna nejlépe. Rádi bychom se v brzké době vydali ještě prozkoumat Vltavu pod Karlovým mostem.

Járin

P.S. Fotky taky budou

Skrývají se na vltavském dně ještě další kosti?

Potápěči vylovili lidskou lebku

PRAHA – Šokem skončilo včerejší odpoledne pro skupinu sportovních potápěčů. Při potápění nedaleko Vyšehradské skály našel jeden z nich na vltavském dně lidskou lebku. Policie nyní bude prohledávat říční dno.

Není totiž vyloučeno, že se pod vodou ukrývají další lidské kosti. Případem se nyní zabývají kriminalisté a dokonce i lékaři. Velmi neobvyklý nález potápěči nahlásili policii včera kolem čtvrté hodiny odpoledne. “Na místo okamžitě vyrazili policisté z říčního oddílu a kriminalisté,” potvrdila včera Blesku nález lidské lebky mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Pátrání na vltavském dně bude pokračovat i v dalších dnech. Zatím není jisté, zda část kostry patřila sebevrahovi, utopenci nebo ten člověk zahynul násilnou smrtí. Nikdo dosud také neví, jak dlouho se lebka ve Vltavě nacházela. “Policisté si přizvali ke konzultacím antropoložku z Kriminalistického ústavu v Praze,” dodala Eva Miklíková. Na místě, kde potápěči našli lebku, je slabý proud a vltavské dno tady tvoří jakési malé slepé říční rameno.

Vlastimil Staňa, nedělní Blesk, 2. prosince 2001

 

P.S.
...a komentář na elektronické konferenci SRPŠ od Bezpečnostního technika SRPŠ, Marka po přečtení novinové zprávy : "Hm, hezky clanek... ...dva sportovni potapeci k smrti vydeseni nalezem... ...to fakt musi bejt o vas vy hrdinove!