Automatika Beuchat VX 10 Evolution

Takto je označován model francouzského výrobce potápěčské techniky který je dostatečně znám, ale přesto...

Pokud byste se náhodou rozhodli pátrat po informacích o automatice na webu, tak přeji příjemně prožitý večer a pokud se rozhodnete spolehnout na leták při koupi tak mi nezbývá než popřát upřímnou soustrast. Informace od výrobce jsou velice kusé a prodejcům ve všech zemích nezbývá než přeložit to minimum co výrobce pustil. Prakticky totéž naleznete u všech. Docela jsem slintal, když jsem viděl jaké pěkné materiály dostal kolega k APEKSu 100-vce a jak se tato automatika všude svěle prezentuje. Trošku ty Francouze nechápu. Reklamní kampaň na VX 10 je prakticky nulová a je to škoda, protože je to jinak vynikající mašina.

Splňuje prý dokonce standardy US námořnictva a standardy CE 250. Obsahuje systém tepelné izolace patentovaný firmou Beuchat, zajišťující funkčnost při jakékoliv teplotě vody.

První pochromovaný stupeň je membránový s polyuretanovým vysokotlakým sedlem a vyvažovací komorou. Široký vnitřní průměr hadice Superflow zvyšuje objem protékajícího vzduchu do VX druhého stupně nezávisle na tlaku v lahvi. VX 10-tka může být v provedení YOKE, nebo DIN 200/300 Bar, popř. ve verzi pro Nitrox. Prodává se s pětiletou zárukou a záruční prohlídky jsou doporučeny každý rok. Kdyby vás napadlo mi ji někdy čmajznout tak mi jí nejlépe zase prodejte, ale nechoďte s ní na servis, protože tam evidují jména a čísla a budete mít třeba problém.

Druhý stupeň vypadá taky obstojně a nechá si hodně líbit. Obsahuje ruční zavírání Venturiho systému a regulaci nádechového odporu. Ovšem pravda je taková, že jak jsem to na začátku nastavil, tak s tím jedu doposud, a ať už jsem v jakékoliv hloubce, funguje to naprosto bez problémů a nemusím si s regulací vůbec hrát.

Nad verzí VX 10 Evolution existuje ještě vyší verze, a to VX 10 Iceberg. Než jsem zakoupil to co tady rozebírám, tak mi dalo hodně pátrání, než jsem zjistil v čem se vlastně liší a pořád jsem odmítal uvěřit, že první stupeň zůstává naprosto beze změny a něco nového je pouze ve stupni druhém. Je to skutečně tak. První stupeň je v obou verzích stejný! U "ledové" verze je k druhému stupni připojen tzv. výměník tepla v měděném sedle (takový kroužky navíc, jak říká moje holka) a tak prý dostatečně rychle odvádí chlad a nemůže vzniknout námraza. Fajn, ale...?

A proč jsem tedy nekoupil "ledovou" verzi Iceberg, nýbrž nižší verzi Evolution? Inu , proto, že mimo ceny v nich není téměř žádný rozdíl a znám mimo mě nejméně dva další potápěče kteří tuto automatiku tahají pod led a nemají žádných problémů. Obě odvádějí chlad naprosto bezpečně. Nejsem ten správný lovec nehod, ale zatím jsem narazil pouze na borce, kterým zamrznul u jiných automatik první stupeň a nikoliv druhý, proto jsem se na zodolněný "ledový" druhý stupeň od této firmy vykašlal a koupil si to lacinější (dnes již se dá tato skvělá automatika sehnat pod 10 000,-Kč - např. u HQH, atd) a jsem naprosto spokojen!!! Howgh.

Takže pro ty kteří se CHTĚJÍ utopit : ...kupte si radši něco jiného,..

Luke{\c