SRPŠ

VIESTE - ITÁLIE

Potápění : Kdyby vás náhodou napadlo jet se potápět do Vieste v Itálii, tak ať vás to Krásné pobřeží, kde je na co koukat....radši ani nenapadne. Né, že by se to nedalo,ale moc z toho nejspíše mít nebudete. Pobřeží ze severu až k Pescara je typu Bibione, tedy pozvolné pláže a nic než písek. Od Pescary, přes Vieste až dolů k Foggii je pobřeží naopak lemováno krásnými skalami se spoustou jeskyň. Dost jsem si od nich sliboval. Problém je v tom, že se k nim dostanete pouze loďkou (kterou já neměl) a s místními rybáři je těžké pořízení. Absolutně vám nerozumí (pokud neovládáte italštinu), ale i pak je nutno hodně otevřít svou prkenici. Místní útesy navíc stejně končí pár metrů pod hladinou a pak už opět jen písek. S flaškou to tu skoro nemá cenu. Všichni tu chodí na šnorchla a když vidí potápěče (to jako mě), tak se usmívají (to se není co divit). Zkoušel jsem to pak o samotě nalevo od kempu La Giara v maličké skalnaté zátoce. Na dně písek, hloubka 4m, nicméně tu voda ze skal vytvořila opravdu bizarní tvary se spoustou děr a trhlin, kde se prohání pár ryb, nějaké sépie a zbytek možná vyleze v noci. Jednou trhlinou jsem se vydal a docela mě překvapilo, že jsem se ve čtyřech metrech ocitl v úzké jeskyni a měl co dělat, abych odtud vycouval. Zato jsem našel pěkné mušle pro ostatní.

Výlet lodí do jeskyň u Vieste. Moc pěkné. Doporučeno.
Když se někdo jede potápět, tak míří na ostrovy
Tremiti Tremiti. Plánoval jsem to také, ale zánět v uchu, vysoké vlnobití po bouřích a hlavně přístup místních lidí mě odradil. Ve Vieste ani okolí totiž není žádné Diving Centrum pro informace a servis!!! Ba ani žádná cestovka, či plavební společnost vás není s to obsloužit a dovézt na potápěčské lokality u Tremiti!!! Předpokládá se, že to uděláte přibližně takto:
Koupíte si lodní lístek na trajekt na Tremiti za 22 Euro. Odnesete si bagáž na trajekt. Za dvě a půl hodiny jste na ostrově S. Nicola v Tremitech a koukáte. Trajekt tady končí. Jediná potápěčská báze je totiž na vedleším ostrově S. Domino. Nesete si bagáž do přístavu a marně se snažíte domluvit s místními majiteli loděk aby vás na nějakou lokalitu odvezli. Rozumí totiž pouze a jedině italsky. Vytáhnete 10 Euro a souhlasí, že vás hodí na vedlejší ostrov s potápěčskou bází. Hledáte jí a pak znaveně praštíte svou flaškou o zem u jediného Diving centra. Dovídáte se, že místní instruktoři už odjeli na ponor s jinými klienty a že když bůh dá, tak se vrátí v 15.30hod. V 16.00hod vám jede trajekt zpátky, takže máte tak času abyste ukecali nějakého místňáka, který vás za 15 Euro s úsměvem odveze zpátky k trajektu. Vůbec netuší proč jste tak naštvaný. Manjana.Typické pobřeží u Vieste...

Cesta : Z Prahy je to do Vieste přes Mnichov - Brenner - Bolognu nějakých 1 550 Km. Mimo dvou úseků je to cesta po dálnici, za kterou zaplatíte v Rakousku za dálniční známku 7.6 Euro a v Itálii za dálniční poplatky 39 Euro. Benzín je lacinější v Rakousku 0.949 Euro oproti 1.059 Euro v Itálii. Cestou míjíte San Marino a o kus dále na jihozápad i krásný hrad San Leo. Obojí stojí za vidění.


<