SRPŠ

doporučuje/nedoporučuje

Ahoj potápěči. Tak už jsem zase tady a mám nový nůž. Po tom co jsem ztratil již druhý Technisub Diablo, díky jeho dokonalému pouzdru, jsem si řekl - a dost. Pomrkával jsem po nožích firmy Beuchat, ale nakonec jsem to vymyslel mnohem jednodušeji. Jak vidno, nožíky u mě dlouho nevydrží, takže jsem oželel koupi nože US NAVY SOG SEAL PUP za nějakých 3 500,-Kč a můj pohled se stočil k naší armádě. Tam se moc dlouho přemýšlet nemusí i když.....

Mikulášovická firma MIKOV nabízí řadu nožů, ale Armádní nůž útočný - vz. 75 - UTON na sebe strhává pohled mnoha. Je to proto, že jsme puntičkáři a chceme i něco vyjímečného. A to navzdory tomu, že Mikov vyrábí UTON ve vojenské i civilní verzi už více jak dvacet let. Nože totiž mají záhadné číslování 0001-0009 a tak se ihned rozpoutala mohutná diskuze, jaký typ vlastně armáda používá a proč? Které číslo udává nejkvalitnější nůž? Navíc co vlastně označuje ta číselná řada? A volalo se výrobci, ba přímo řediteli Mikovu, panu Scheuflerovi tel. 0413/394139, aby se to vysvětlilo. Tady je lehké shrnutí.

MIKOV navzdory pochybám některých tvrdí, že číselná řada 0001-0009, značí pořadí taveb a nic jiného. Všechny tavby by měli být stejně kvalitní a tedy i nože z nich. Naproti tomu někteří uživatelé se dušují, že nože s čísly 0001 a 0002 jsou nekvalitní, lámou se při hodu i při otvírání konzervy, atd. Nebrat. Nejlepší by teoreticky měly být řady 0007 a 0009 a jedině z nich je třeba koupit. Tak. Stojí 1100,- až 1500,-Kč v army shopech, či na burzách. A já vám řeknu, že můj UTON, civilní verze s logem Mikovu, přežil bez újmy tisíce hodů (ač na to není určen), nárazů i otvírání konzerv a naprosto mě nezajímalo jaké má číslo. Skončil tak, že jsem ho jednou po jednom hodu ve skalách prostě nenašel - přišel jeho čas odpočinku.civilní verze nože"

V současnosti zná katalog Mikovu sedm verzí nože UTON k prodeji.
Na první pohled lze rozeznat verzi s
rukojetí pryžovou, neboli gumovou a verzi s rukojetí z plastu. Plastová rukojeť má na povrchu elastickou vrstvu plastu a uvnitř jako vyztužení, vrstvu normálního tvrdého plastu. Plastová rukojeť vypadá hrozně.

Vojenská verze není tak vyleštěna a nemá na sobě "mikovácký" znak. Je broušena z obou stran. Sběratelé oceňují zvláště verzi s číslem 0007, nebo 0009. Ve verzi 0009 se vyráběl i pro jednotky KFOR. Píše se, že vojenská verze by měla splňovat určité přísnější požadavky a měla by být kvalitnější. Možná. Podle výrobce není mezi noži rozdílu, ale známe to...

Civilní verze je běžně k dostání v obchodech od nějakých 550 - 900Kč. Nese znak výrobce a je broušená jen z jedné strany. Opět gumová, nebo plastová rukojeť a příslušenství dle libosti. Lze si vybrat verzi s pilkou a pilníkem, které je možno zasunout z opačné strany rukojeti a zajistit pojišťovacím kolíčkem.

Co se týká kvality výroby a opracování (obou verzí), tak opět má své dva tábory, když jedni tvrdí, že není lepšího nože do přírody a druzí tvrdí, že opracování je hrubé, apod. Jasně, že jsou lepší nože, a nějaké to "ale" se vždy najde, nicméně já si už dnes UTON beru s sebou i pod vodu při potápění!!! Mám ho uchycený na žaketu snadno k dosažení. Není to klasický potápěčský nůž, ale naprosto mi postačí.

Nejslabší a naprosto úchylné je zapouzdření nože v textilní pochvě se suchým zipem jako pojistkou proti vypadnutí. Naprosto nedostatečné, nekvalitní a možná v některých případech nebezpečné zajištění. Kdo používá nůž častěji, dá mi jistě za pravdu. Howgh.

A nakonec sousto pro techniky:
Vypůjčil jsem si ho z konference
http://knife.cz/diskuze/ od chlapíka jménem Danda který očividně ví o co kráčí ....Díky
Nože UN 75 se před rokem 89 vyráběli z tuzemských nerezových ocelí ČSN 17029. Po rozpadu našeho ocelářského průmyslu se začala používat ocel cizí.
v současné době se vyrábějí z oceli zn.Bohler DIN W.Nr. 1.4034.. V budoucnosti se uvažuje pro výrobu srovnatelý materiál od fy. Bompertuis Francie. Metoda kalení Martfrost se už asi 10 let nepoužívá. Tyto materiály jsou kalitelné (s popuštěním) na maximálně 54-55 HRC - doporučeno výrobcem ocele.
Ještě před cca 3 roky se rukojeť vyráběla pryžová (vulkanizovaná na čepel). V současné době se používá elastický termoplast, který je uvnitř vyztužen tvrdým klasickým termoplastem (PE nebo PVC?)tzn. uvnitř je ještě jedna zpevňující rukojeť.
Armáda tyto nože již neodebírá a pravděpodobně nebude, jednak jich prý ještě mají dost, za druhé nemají peníze.

Luke