SRPŠ

Expedice Nitrox - Alpská jezera

 

Expedice Nitrox v Rakouských Alpách 13.-16. února

1.část SRPŠ se rozhodla v rámci zvyšování kvalifikace spojit užitečné s příjemným a vyrazit ve složení Igor Hnízdo, Seržant, Petra a já na prodloužený víkend do Rakouských jezer s našim známým a tam chvílemi žijícím instruktorem a průvodcem Josefem Vackem.

V pátek jsme si foukli ponůrek v jezeru Grundlsee, které bylo ještě zamrzlé, což kvintovali s povděkem kolegové v polosuchých oblecích.Vzhledem k tomu, že byla obleva, nebyla viditelnost až taková, jakou jsme očekávala, ale proti ponorům na Slapech to byla stejně paráda. Kousek od břehu je ve 13 metrech keson, který známe již z předchozích ponorů.

Další dny jsme se již potápěli se směsí, což Seržant vždy po ponoru provázel radostnými výskoky a pobíháním po břehu aby zdůraznil, jak vůbec není unaven ba naopak. Bohužel u něj okysličení šedé kúry mozkové nebylo trvalé, ale aspoň něco. Ponory probíhaly v Hallstattském jezeře,kde byla viditelnost perfektní a při prvním ponoru byla krásná kolmá stěna s úzkou dlouhou jeskyňkou, kdy srdce velelo vplout a rozum nás od ní vyhnal.

Poslední ponor byl pro mne napínavý, neboť se mi povedlo obratným manévrováním na suchu srazit nastrojenou bombu tak, že jsem si ulomil první stupeň hlavní automatiky a po přestrojení jsem šel do vody pouze se záložním 1. stupněm pístovým nevyváženým, který nemiluje studenou vodu. Navíc mi ve vodě praskla žárovka v baterce a to už se můj podvodní partner Seržant opravdu chechtal.

Na této lokalitě byly dva vraky aut, jeden asi v 15 metrech a Škoda 120 asi ve třiceti.

Pěkné ponory a hezký prodloužený víkend.

Bezpečák