SRPŠ

LHOTA, KONĚTOPY, MLÉKOJEDY, OVČÁRYLokalita Lhota.

  • 1. Lokalita LHOTA : Píši zde lokalita, ale nevím zdali se to tak dá napsat. Je to vodní plocha po těžbě písku přeměněná na rekreační území, kde v létě fungují služby, jako placený vstup, stánky s pivem, jídlem, spoustou rekreantů, atd. Mimo sezónu zde však mnoho lidí nepotkáte a viditelnost se pohybuje okolo třech metrů. Maximální hloubku jsem zatím dostatečně neprobádal.

    2. Lokalita KONĚTOPY : Pokud projedete obcí Konětopy směrem na Mělník narazíte na rozbitou asfaltku po levé ruce vedoucí Lokalita Konětopyk lesíku. Pokud jste dostatečně tvrdí a nezastaví vás několik různých zákazů dorazíte k závoře s domkem hlídače a vlčákem před ním. Vlčák štěká, ale nekouše (za tatranky ho taky ukecáte). V lesíku se nachází další eventuelní lokalita, ale probíhá zde aktivní těžba písku a tak vás tu neuvidí rádi. O víkendu vám hlídači písníku možná problémy dělat nebudou (budete to možná muset ukecat), ale počítejte raději se slabší viditelností. Dno je zvlněné, pokryté sedimentem, ryby jsou zde také k mání a možná narazíte i na malé sladkovodní medůzy. Hloubka se pohybuje okolo 12m, max. 15m, ale víc ani boha. Na straně k těžebním zařízením jsou pod vodou různé armatury a zbytky po těžbě, naopak vzdálenější část lomu je pokrytá "dunami" a kde nic tu nic.

    3. Lokalita MLÉKOJEDY : Východně od Neratovic se nalézá u obce Mlékojedy poměrně rozlehlá vodní plocha po těžbě písku. Pěšky ji obejdete tak za půl hodiny a pod vodou vám to bude trvat dle vaší kondice. Dno je mírně zvlněné, ale ze břehu vybíhají pod vodou směrem ku středu vodní plochy jakési pískové valy takže vezmete-li to podél břehu jako já, budete je muset překonávat. Z pěti metrů do dvou metrů přes val a zase dolů Lokalita Mlékojedydo pěti metrů na dno – takhle to bude každou chvíli. Jinak max. hloubka je údajně 13m, ale nenarazil jsem na tuhle hodnotu. Zato jsem narazil na spoustu raků, některých až 15cm dlouhých, záplavu škeblí a pěkné hejno okounů, kdy ten největší měřil cca 30cm. Viditelnost jsem trefil dobré 3m v říjnu a určitě to bude sezónní záležitost. Není také možné nevidět pozůstatky lidské civilizace, jako třeba pneumatiky náklaďáků, rezaté disky, obrovský buben na kabely včetně nich, vlasce, utopené hračky (kámošovi na břehu jsem za odměnu donesl autíčko, pádlo a ploutev) izolátory, vyhořelé dýmovnice, atd. Kdyby se začaly vykupovat PET lahve, tak si zde potápěči vydělají na živobytí. Nicméně tak nezajímavé to tu není a na potápění to stačí. Vyzkoušejte.

    4. Lokalita OVČÁRY : Kousek od Mlékojed směrem na Starou Boleslav vpravo u silnice narazíte na lokalitu označovanou jako Ovčáry, protože k této obci přiléhá. Je to opět zatopená díra po těžbě písku, kterou uměle zarybnili a udělali z ní malé rekreační Lokalita Ovčárystředisko, kde si v létě, mimo jiné, můžete zajezdit na vodních lyžích. Narazíte tu také téměř určitě na rybáře a jejich vlasce, ale dá se to zvládnout. Jedna bazooka na ně stačí, ale pozor aby jich také neměli pár v zásobě. Viditelnost je tu horší než v Mlékojedech – tak 2m. Max hloubka cca 12m.

    Luke