SRPŠ

Makarska - Brač - Baško Polje - Brela

Nazdárek potápěči. Nebojte, nebudu popisovat žádné příběhy a omezím se jen na pár Chorvatských lokalit, tak jak jsem je viděl já v červnu roku 2001.

lokalita 1. - pokud zkusíte ponor přímo z pláže kempu v BAŠKO POLJE a budete se hodně snažit, tak třeba objevíte i něco jiného než jsem viděl já - tedy pár mušlí, pár hvězdic, kanalizační rouru, písek, šedavý povlak na dně, odpadky a spousty lahví od piva naházených do moře při plážových párty - tedy nic. Po půlhodině snažení jsem dosáhl závratné hloubky 7m a měl jsem toho tak akorát dost. Viditelnost při výšce vln jednoho metru byla pouhé 3m, takže jsem se náramně bavil. Hodnotím to tu jednou * z pěti.

lokalita 2. - ve vesnici BRATUŠ si zaparkujte své miláčky a zeptejte se místních potapěčů, či vesničanů, kde se nachází VRAK LETADLA. Já byl hrdý a šel na to bez optání, jen dle své dokonalé intuice. Věděl jsem jen to, že vrak aeroplánu je poblíže pláže vesnice Bratuš ve 22m. Pak jsem ve dvaceti metrech jezdil jak blbec a hledal ten zatracenej vrak a nemusím vám říkat, že jsem nenašel vůbec nic. Pokud ovšem nepočítám dokonalou měsíční krajinu na dně s všudypřítomným šedavým povlakem a spoustou odpadků. Ani se mi to nechce hodnotit, ale jednu * se slzou v oku dávám.

lokalita 3. - tak tady u pobřeží ostrova BRAČ už to stojí za to. Je zde celkem pěkný podmořský útes se spoustou rybiček různých druhů, hvězdice, korály, členitý povrch skalního masívu skrývá spoustu děr a s trochou štěstí uvidíte i liščího žraloka. Je to tu fakt pěkné a doporučuji nočák, kdy vylezou i další noční lovci. Hodnotím ****

lokalita 4. - pokud se necháte zlákat na potápění z lodi místního Diving centra, tak je to pravděpodobně další lokalita kam vás vezmou. Není to už ten správný podmořský útes jako v lokalitě 3., nicméně to tu také stojí za to. Je zde dosti života a s trochou fantazie se vám určitě bude místní zvlněné dno líbit. Jsou zde totiž rozsety velké porostlé balvany a v jejich zákoutích a dírách se skrývají ryby, chobotnice a další mořská havěť.

lokalita 5. - tady jsem trošku na pochybách jak vám vysvětlit cestu autem, ale pokud se dáte za obcí BRELA odbočkou doleva a hned zase doleva z prudkého kopce, měli byste sjet těsně nad mořskou pláž. Stojí zde samá vilka a tady někde zaparkujte. Hledejte velký útes tyčící se z pláže. Je zde slušné potápění, zajímavé trosky, hejna celkem přítulných rybiček, dosti hvězdic, krásný členitý útes spadající do nějakých 36-ti metrů, (ve čtyřiceti metrech jsem našel utrženou kotvu a jestli ji někdo nečmajznul, tak tam je dodnes) a to všechno při potápění z pláže, kde se pak můžete opalovat. Mě se to tu docela líbilo a tak hodnotím **** . Hledejte tento útes z obrázku a věřím, že i vám se ponor bude líbit...

Luke