SRPŠ

LIPNICE nad Sázavou 5.-6. října 2001

Hrad LipniceVelmi narychlo organizovaná víkendová potápěčská akce, která však i přes to, že se málem neuskutečnila proběhla za účasti téměř všech členů SRPŠ a některých nečlenů. Celkem se přes víkend na Lipnici vystřídalo 14 lidí, ale kapacita ubytování je samozřejmě mnohem vyšší a paní správcová jen lomila rukama, že čekala mnohem více uchazečů. Pak by totiž pro nás byla zabezpečena i plná penze. Takhle dokonce hrozilo, že příští rok tábornická organizace (a vlastník zařízení) potápěčům úplně odřekne termíny, protože nejsou schopni dostát svým závazkům.

 

Počasí přálo a tak hned v sobotu po ránu, všichni ti kterým nebylo vyloženě úplně špatně po prohýřené noci, provedli po jednom ponoru přímo na lomu v Lipnici u chaty. Byla to ta správná akce SRPŠ s legráckami od počátku do konce. Lom Lipnice po ránu. To je vždycky nejhezčí.

Pro zajímavost v rychlosti jen některé:

Igor Hnízdo se chystal skočit do vody aniž by měl upevněnou lahev k žaketu a situaci zachraňoval Radim! Marek skočil do lomu po hluboké přípravě, takže až ve vodě zjistil, že mu u "sucháče" chybí rukavice!! Seržant vypadal na to, že nám ještě jednou ukáže z žaludku jablečný likér, který předchozí večer tak vehementně sosal, čmeláček. Kamilovi sjel zátěžový opasek až k ploutvím, přičemž nějaké to závažíčko ztratil a rychle se vracel ustrojit ke břehu. Luke sám vlastních problémů neměl, ale vydal se pomoci Kamilovi. Ten ho ve vodě požádal o upevnění opasku a tento mu neprodleně podal. Luke opasek přijmul, takže byl rázem o 12kg těžší a během 5-ti sekund seděl na dně. Pak se po čtyřech drápal šikmým dnem nahoru vlečíc za sebou Kamilův opasek, který beze slov se zatnutými zuby odhodil na břeh a radši se šel potápět sám. Bylo to totiž bezpečnější, jak usoudil!!!

Nikomu se nic nestalo, ale popisovat chaotický pohyb členů pod hladinou je nad lidské síly. Kamil kroužil kolečka až potkal Marka, který ho však podle nepotvrzených zpráv odháněl a Lom přes silnici vzhůru do kopce až na vrchol
 a pak 14m do hlubiny.Docela pěkný.
nechtěl se s ním vůbec kamarádit. Igor Hnízdo dostal přezdívku "výtah", jak pořád jezdil nahoru a dolů a navíc se mu na závěr ponoru podařilo ztratit svou masku!!!. Luke mu je pak naštěstí na dně našel. Viditelnost, byla tak 1.5m, teplota vody 10 stupňů Celsia, jen tak pro info.

Marek a LuLu před žertovným ponorem...Odpoledne se chtělo do vody jen Seržantovi a Lukemu, kteří prozkoumávali lom na vrcholu kopce "přes silnici naproti" a vcelku se jim ponor líbil. Reklamovaná hloubka je zde 14m, ale Luke našel jen 11m a víc ani ťuk. Nicméně viditelnost zde byla lepší než na Lipnici a ponor pohodovější. Jen Luke se zamotal do provázku na dně a málem musel použít svou dýku k vyproštění.

Od večera do rána se pařilo, ale někteří byli po včerejšku značně unavení a tak to po hodinovém pobytu v sauně zabalili do postelí.Pilně je však Pár mokrých kocourů po ponoruzastoupili ti co včera nepili.

V neděli pak následoval ponor opět na Lipnici, do kterého šli Seržant, Luke a Jarda Hujer, kteří nacvičovali navigační ponory a také zachraňovali Seržantovu deko bójku, kterou mu někdo ráno hodil do vody a teď se potvora držela v nejvzdálenějším a nenepřístupnějším bodě lomu samozřejmě.

Následoval úklid, přebírání prostor paní správcovou a odjezd do Světlé nad Sázavou do hospody, odkud jsme měli půjčenu pípů, lehký pozdní oběd a hurá k domovu....

 

Nadšená Simona