SRPŠ

Přehradní nádrž Hracholusky

Kde se nachází : Obec i samotná přehrada Hracholusky se nachází asi 12 km severovýchodně od Stříbra ve Stříbrské pahorkatině. Po silnici Plzeň - Stříbro odbočíte vpravo, (od Kozolup po Stříbro jsou značené odbočky k přehradě). Přes obec Plešnice a přes pár zákazů vjezdu se opravdu lze dostat až ke hrázi přehrady Hracholusky. Pokud dojedete s autem až k vodě, budete v ochranném vodním pásmu a vystavujete se tak riziku postihu. Všude prý platí nepsané pravidlo, že když vyložíte nádobíčko a odjedete hned za značenou zónu, tak vám to snad projde, v kempech je ale rozhodně lepší se domluvit předem se správcem.

Popis lokality : Pěkné potápění lze provozovat u hráze, podél strmě klesající stěny do hloubky cca 26m.Pokud dojedete až ke hrázi přehrady a otočíte zpět, minete chronologicky po sobě po cca 100 m napravo závoru slušného campu s rusky mluvícími návštěvníky s německými espézetkami, po cca 20 m je zpomalovací retardér a za ním po pár metrech vpravo na konci plotu campu a jakéhosi podniku je úzká lesní cesta vedoucí na pozemek vodních lyžařů, kde je zmiňovaná „boční“ stěna. Sem se dá taky dojít i dírou v plotě podél náplavky zmíněného campu se závorou. Rozhodně je na místě se ale předem domluvit se správcem vodních lyžařů. Jinak jste vetřelci ... Autem zpět na asfaltku a po cca 50 m vlevo od silnice je velké parkoviště. V době naší návštěvy bylo parkování zdarma a na jeho části pronajímali motokáry. Směrem k Plešnici po pravé straně je pak inzerováno ještě pár neprozkoumaných kempů. Pokud plánujete ponory hlouběji než 12m, bude baterka nutností. V opačném případě samozřejmě neuvidíte vůbec nic, ba ani rozeklané, členité skály, ryby a další vodní život včetně raků, nicméně se vám možná povede zamotat do letitých kořenů starých pařezů vystupujících ze dna a už vůbec neuvidíte zatopenou vesnici, kde na vás ve studni číhá vodník. Viditelnost bývá často až 8m!!!

Další potápění si můžete vyzkoušet pod silničním mostem u Čerňovic, kde vlevo směrem ku zmiňované obci narazíte na cestu vedoucí dolů k vodě. Samozřejmě, jak jinak zde na vás čeká zákaz vjezdu, česká toť specialita a je na vás, zdali budete posilovat, nebo zůstanete Čechy a zákaz projedete. Pod Hladinou na vás pak už čekají mohutné základy pilířů z betonu a skalní stěna směrem proti proudu. Hloubka je zde cca 12m.

Viditelnost : 8m dne 1.6.2002.

Přehrada a okolí: Hracholuská údolní nádrž na Mži byla dokončena roku 1964 a jejím úkolem bylo zásobovat komplex závodů plzeňské Škody a zároveň byla využita k rekreačním účelům a vodním sportům. Sypaná hráz nádrže, 28m vysoká, 9m široká v koruně, 270 m dlouhá vytváří vzdutí 22,05 km, až k městu Stříbro. Plocha nádrže je 407 ha. Největší hloubka je u hráze - 31 m a pozvolna se zmenšuje směrem k přítoku. Stavbou nádrže bylo dotčeno 18 katastrálních území. Bylo zatopeno 78 stavebních objektů a 223 chat. Dále bylo zatopeno 18 malých vodních děl - mlýnů a elektráren.
V okolí se nachází zřícenina hradu Buben, který je situovaný na skalním ostrohu nad soutokem Úlického potoka a řekou Mží. Byl založen před rokem 1379 rodem vladyků z Dolan roku 1379 jej získali páni z Jeřeně. V 15. století se vedl o hrad vleklý spor , který byl vyřešen ve prospěch Jana z Volfštejna. Za poděbradských válek byl hrad ve vlastnictví Chlumčanských z Přestavlk a po rozdělení panství začal chátrat. Od roku 1567 je uváděn jako pustý.

Místa ke koupání a ubytování:
Hracholusky - na jižním břehu v blízkosti hráze, na svažitém terénu, les, travnatý břeh, štěrkopískové dno. Půjčovna loděk, zastávka lodní dopravy, autokemp s ubytováním a stravováním. Parkoviště u hráze 200 m, vlak Plešnice 2,5 km, bus Hracholusky 1 km.
Na Radosti - na jižním břehu, 5 km od hráze, šířka vodní plochy 700m, velká travnatá plocha, soukromé i podnikové chaty, hřiště na volejbal v chatové osadě. Vlak Pňovany 1 km, zastávka výletní lodi.
Čerňovický most - písčitá a travnatá pláž po proudu, od mostu na levém břehu, dno má prudký spád, hřiště na volejbal, kiosek. Příjezdová silnice Pňovany - Pernarec, bus Čerňovice 2 km, vlak Pňovany 2 km.
Butov - na levém břehu nádrže, konečná stanice lodní dopravy od hráze: pozvolný spád dna do hloubky 5 metrů, vhodné pro děti a neplavce, veřejné tábořiště, restaurace, prodejna potravin. Příjezd od Stříbra, směr Únehle, za mostem přes Petrský potok, odbočka vpravo do Butova.
Vranov - na jižním břehu, zalesněné údolí, mírně se svažující louka, pozvolný spád do hloubky 5 m, veřejné tábořiště, potraviny, restaurace. Vranov 1 km, vlak a bus 1 km, příjezd ze Stříbra přes Svinnou.