SRPŠ

S Hastrmanem není nuda, aneb jak bylo na Pagu.

Ahoj Kolegové a kamarádi,

MSKH - pro nevědoucí: Moravská Sekce Klubu Hastrman, tj. Já Vás zdraví a vytváří pro Vás nejnovější novinky z pobytu v Chorvatsku na ostrově PAK.

Původně nás bylo 5, dalším formováním akce odpadli 3. Důvody: rodina - respektive ženská, deště-vytopený byt a nabourané auto.
Chytili jsme další dva, takže se nám stav zvedl na 4 a ve čtvrtek se mohlo jet.
Ve čtvrtek cca 2 hodiny před odjezdem mi volá pořadové číslo 2 ( já su samozřejmě 1) že 3 a 4 nejede, jak z této situace ven?
Zavolal jsem nabouranému autu a během pěti minut jsem ho zpracoval, že kývl, že pojede a pro zjednodušení připojil pořadové číslo 3, čili akce jak má být.
Domluva zněla na 17 u mne s tím, že vyzvednu 3 v 16 hodin doma, 30 minut před stanoveným časem volám, že se nudím a můžu jet, bylo mi sděleno že klidně, ale on musí být doma a čekat na manželku a sdělit jí tu novinku, že bude tři dny sama. Vyrážím a před domem 3 potkávám jeho ženu, která se právě vrací z práce a zdraví mne trošku udiveně dotazem: ,, Co tady děláš?“
,, To se radši ani neptej.“ Zní odpověď a třesoucí rukou zamykám auto.
Doma je první otázka: ,, Co tady dělají ty tašky?“, Odpověď: ,, Mamko, nebudeš tomu věřit, ale já jedu do Chorvatska.“ Další rozhovor není zcela publikovatelný, ale v náznacích mohu sdělit, že byl hlasitý, rychlý a já rozhodně nebyl nadšený, že jsem byť jen pasivním účastníkem.
Nicméně se zpožděním, ale přece jsme vyrazili.

Náš cíl byl ostrov Pak a vesnice Mladá Novalja, z Brno je to asi 730 km, z toho posledních cca 300 km po točitých cestách kde se rychlost pohybovala v rozmezí 30-70 km. Cestou jsme krom dálniční Rakouské známky platili mýto ve Slovinsku ( 16 Ats, ), 2 x Chorvatsko tuším 16 a 25 Kun, a poslední výdaj byl trajekt: 88 Kun za dodávku a 3 x 8 kun za nás tři.
Ubytování velice příjemně překvapilo, patro s třemi dvojlůžkovými postelemi, na patře byla toaleta + toaleta s koupelnou, samozřejmě teplá voda a vybavená kuchyňka, každý den tam chodila paní uklízet, čili čisto. Platili jsme 18 DM/os, ale v sezóně se ceny pohybují do, nebo okolo 25 DEM.
Přímo na místě jsme navštívili dvě lokality autem do vzdálenosti 4 km, jedna byla do cca 17 m, druhá malý ostrov vzdálený asi 50m od ostrova s hloubkou od 5 do 40 m, nádhera, ale to je jen můj názor.
Tak jsme podnikli dva výlety lodí, cena 200 Kč/os, v sezóně asi 300. Loď byla trochu upravená rybářská bárky na kterou se vešlo dle mého odhadu max 8 potápěčů.
Při potápění s 3 jsem zažil zajímavou zkušenost. Je to stejná výška jako já dva metry, ale váha asi 130 kilo, pořád tvrdil, že má velkou spotřebu vzduchu, protože velké tělo potřebuje víc vzduchu, je držitel PADI **, tak jsem čekal pohodu, domluva zněla, že padneme na dno do 40 m, a pomalu pojedeme šikmo nahoru do 15-10 a zpátky s tím, že kdo bude mít první 100 na budíku dá znamení - podotýkám, že jsme nechtěli dělat dekompresní ponor a i pobyt na dně tomu měl být uzpůsobený tak, aby nepískla dekomprese. Padli jsme do 40 dle plánu, chvilku jsme se zdrželi na dně a dali se pomalu do pohybu, po chvíli jsem se koukl na manometr a viděl, že mám ještě 140 vzduchu a na decometru 5 minut času, paráda, spousta času, v tom ke mně připlave 3 , vytřeštěný oči a mával manometrem, kde měl 70!!! Zahájili jsme výstup a já, když jsem viděl jak funí mu strčil svůj octopus. To ho uklidnilo a bylo to v pohodě. Jinými slovy chybí mi potápěči z Benešova, kteří taky nadělají spoustu zmatků, ale jinak nemají chybu.
2 se taky vyznamenal. Byl poprvé na moři a po třech minutách potápění mi asi ve čtyřech metrech na hloubkoměru ukazoval, že má málo vzduchu. ( má konzolu s hloubkoměrem, manometrem a kompasem v jednom.)
Další dny vše v pohodě, měl jsem jeden nádherný ponor s jedním chlapem ze Zlína, absolutní pohoda, krása, nádhera a klid.
Co si dovolím kritizovat bylo foukání, stálo 0,80 DEM/l., v sezóně do 1 DEM, ale asi tím, že měl láhve na slunci, měl jsem ve 3 případech ze 4 jenom 180, jednou dokonce tak 165, ale toto jsem tam nepovažoval za nutné řešit.

Mějte se hezky, pokud máte otázky, tak moji adresu znáte.

Ahoj za MSKH Staňa