SRPŠ

DOPORUČUJE & NEDOPORUČUJE

Co potápěč, to nůž. Co potápěčův nůž, to jeho miláček. Co potápěčův miláček, to zaručeně ten nejskvělejší výrobek pod sluncem na který jeho majitel nedá dopustit. Ano, je mi to jasné a proto se v žádném případě nebudu pouštět do vášnivých debat který nůž je nejlepší, protože to nemá konce, ačkoliv pokud mají dva chlapíci nože…, že?

Takže když se mě má přítelkyně ptala co že chci k narozeninám, odpověď byla jasná – pořádnej, velkej, potápěčskej nůž. Skoro u toho brečela když ho kupovala, ale nakonec koupila. Vybral jsem si výrobek italské firmy Technisub s názvem DIABLO PROFESSIONAL. Líbil se mi tvarově, co si budeme namlouvat. Trochu mě znervózňovala země původu, ale co, řekl jsem si a vyzkoušel. Tahal jsem tento nůž bezmála rok po českých lomech, přehradách i zahraničních mořích, kde zvláště slaná voda dává oceli zabrat. Jedinou údržbu, kterou jsem dělal, bylo opláchnutí pitnou vodou po ponoru. Nekonalo se žádné potírání silikonem, vazelínou, či jinými přípravky k ochraně. Po roce používání, a to nekecám, byl nůž jako nový, bez jediné skvrnky koroze na povrchu. Bez jediné! Pouze ve vyfrézované drážce která slouží k použití nože jako klíče se koroze trochu uchytila, ale jinak šla lehce odrhnout. A tímto si mě nůž naprosto získal. Viděl jsem jiné nože renomovaných značek značně dražších a rezaté čepele na nich mě tedy moc neuchvátily. Špatná údržba vám řeknou výrobci. Hm, díky za to říkám – znám nůž který nekoroduje. Jenže to už jsme zase v hádce, který je lepší?

V jednom však dávám kritikům (bohužel) plně za pravdu. Způsob uchycení nože v pochvě je sice originální, ale již nejeden potápěč svého miláčka po ponoru díky tomuto uchycení postrádal. Nuž se lehce (normálně) vkládá do pochvy, kde vklouzne do západky, která ho drží. Vytahuje se tak, že prostě vrazíte prsty mezi plastikovou pochvu a střenku, přičemž se uvolní západka a nůž můžete vytáhnout. Jednoduché. Jenže to je kámen úrazu, protože stačí to správné zachycení za překážku, neopatrné manévrování, nebo prostě nějaká mela pod vodou, kdy na chvíli přestanete dávat pozor na své nožní pouzdro a nůž je nenávratně pryč. Znám několik lidí, kteří díky tomuto patentu o svůj nůž přišli. Takže toto berte v úvahu, pokud se rozhodnete některý z nožů s tímto patentem koupit. Pokud koupíte, doporučuji ještě jednu pojistku typu “UDO” (Uděláno DOma).

Co se týká použití hlavice – kladiva na noži, tak nevím, ale je očividné, že čepel není protažena až k hlavici, takže bych do toho bušil značně opatrně. Podíval jsem se na webové stránky výrobce http://www.technisub.com ,ale je tam jen pár věcí, jako třeba že nůž je vyroben z antikorozní oceli se speciální úpravou pro použití v moři, se snadnou údržbou, UV odolná guma na střence, kladivo s těsnícím kroužkem uvnitř, rozměry 140x30x5 a galerie nožů, které Technisub nabízí.

Přes některé nedostatky bych ho stejně doporučil, protože, alespoň z mého pohledu dobře vypadá, sedí pěkně v ruce, má pilu, trhač vlasců i klasické ostří, cena nějakých 1500,-Kč, ale co je pro mne nejdůležitější - hlavně se o něj téměř nemusím starat. Ale jak říkám pěkných, kvalitních nožů je hodně, takže pokud je vlastníte, napište o nich na náš mail sprs@atlas.cz ,ať je nás chytrých víc…
Luke