SRPŠ

Chorvatsko květen ’03Předseda se dokázal dokonce postavit - chlapík jeden...

Už ve středu jsme vyrazili směr Chorvatsko - Rovinj, a tím padla všechna moje předsevzetí, že již nikdy více nevstoupím do země obývané tak pracovitými, poctivými a příjemnými lidmi. Cestou jsme se stavili v Plzni pro půlku našeho pedagogického sboru Ivana Kováře. Nekonečnou cestu jsme mu zpříjemňovali stále novými dotazy týkajícími se potápění (Kursk a Blue Hoole stihneme snad někdy příště). Co naplat, pokud jsme s Bezpečákem chtěli postoupit dále v našem technicko-potápěčském snažení, nezbylo, než se připravit na vřelé chorvatské přijetí. Jako tradičně začal, úsměvem“ chorvatský celníků.

 

...před ponorem do hlubinyNa čtvrtek odpoledne byl naplánován náš první ponor. Jako lokalita byl vybrán vrak lodě Istra ležící ve 42m. Cestou se nám podařilo zbavit se skupinky sporťáků (sportovních potápěčů) z Rakouska. Tím jsme na lodi zůstali sami s kapitánem a nezbytným a perfektním supportem. Během „chvilky“ jsme na sebe naházeli těch pár maličkostí, co budeme pod vodou potřebovat (viz. foto) a narazili jsme na první problém, se kterým jsme se potýkali ještě několikrát - nemohli jsme vstát. Plán ponoru zněl jasně, až dosáhneme 50barů, ukážeme si a podél lana vystoupáme s nezbytnou dekompresí. Zdaleka jsme nedosáhli ani oněch 50barů a po třiceti minutách na vraku zaplatili 55minutovou dekompresí. Ta nám poskytla dostatek času přemýšlet, jestli zrovna tahle cesta potápění je ta, kterou jsme chtěli jít. Ačkoliv jsme si to neřekli, tak myslím, že ani jeden nelitujeme.

 

Druhý den ráno jsme vyrazili vrak parníku Barona Gautsche. Jako dýchací médium jsme pro dno zvolili EAN32 a pro dekompresi EAN40. Po celou dobu ...bezpečák je rád, že si vybral tento jednoduchou a lehkou zábavu...ponoru jsem se nemohl zbavit pocitu, že Jindra Bohm, druhá polovina našeho pedagogického sboru, se na vraku chová doslova jako doma. Pro dopolední drezůru ve vodě jsme zvolili terény v okolí jeskyně Banijola. Zde jsme cvičili výměnu masek a plavání bez nich, zavírání ventilů při plavání, atd. V sobotu - den zkoušek - jsme se ještě jednou vydali na Istru. Marek, Jindra a Ivan byli ještě odpoledne na nějakém dalším vraku. Pro nenadálé bolesti zad jsem se tohoto ponoru nemohl zúčastnit (přitom jsem nic extrémně těžkého kromě cca 70kg výbavy nezvedal). Volný čas jsem svědomitě věnoval učení a soustředění se na blížící se zkoušky.

 

Vzhůru dolů...Večer jsme byli pozváni k Jindrovi na grilování spojené s teoretickou zkouškou. Rozhodli jsme se nenechat nic náhodě a připravili spoustu dobrot z naší zahrádky. Zatímco se peklo maso, my se smažili při testu. Nakonec vše skončilo podle očekávání - dvojnásobně úspěšným složením zkoušek a konzumací dobrot z naší zahrádky. V neděli jsme se potopili jenom ze břehu, abychom dodýchali flašky a zúročili naše vědomosti. Ponor proběhl nad očekávání hladce, přestože jsme dosáhli závratné hloubky 4,1m.

 

V tomto příspěvku jsem se záměrně vyhnul hodnocení námi prokázaných potápěčských dovedností. Musel bych totiž bezpodmínečně přistoupit k něčemu, co je nám tak cizí, SAMOCHVÁLE.

 

PS: Jako zajímavost uvádím, že při psaní tohoto příspěvku, jsem zjistil, že jako synonymum pro slovo „Bezpečák“ nabízí MS Word slovo „Bezperák“. Někdo by si mohl snad myslet, že to je náhoda.

Předseda

Vyhlášená slovinská potápěčská lokalita!!!!