SRPŠ

recenze

Žaket SOPRAS PX 11OO

 

Žaket italské firmy Sopras s názvem PX 1100 již s velkou pravděpodobností v obchodě nekoupíte. Vystřídaly ho totiž nové inovované modely. Přesto stojí za zmínku, neboť jeho jednoduchá konstrukce a nenáročnost na údržbu je zachována u novějších modelů kterým PX 1100 předcházel a jejich koupí tedy nejspíše neprohloupíte. Křídlo Sopras PX 1100

PX 1100 jsem pořídil v roce 1998 a do počátku roku 2006 s ním pořídil 140 ponorů ve sladké i slané vodě, pod ledem, zavěšoval na něj stage lahev a vůbec se k němu choval jako k cizímu. Tahal jsem ho při plavbách na jachtě i potápěčských lodích a jak to tak vypadá, budu ho tahat i nadále. Zdá se téměř nezničitelný. V době pořízení se mi kamarád posmíval, co že si to kupuji za žaket z neznámého materiálu CORDURA? Dnes z Cordury vyrábí výstroj většina firem s potápěčskou, nebo vojenskou tématikou a PX 1100 stále drží i po těch letech. Únava materiálu je znát pouze na vybledlosti černého povrchu. Veškeré švy drží pevně. "D" kroužky má PX 1100 kovové v počtu 8ks. Čtyři kovové jsou na ramenních popruzích a čtyři po obou stranách žaketu v dolní části. Ramenní popruhy mají plastové spony, které pomáhají při rychlém sejmutí žaketu a další dva "D" kroužky plastové. Navzdory zlým, ale vpravdě zkušeným jazykům, kteří upozorňují na potencionální problém prasknutí PVC spon a zvýšení složitosti žaketu, mi tyto spony nikdy nepraskly a nikdy mi nezpůsobily jakýkoliv problém. Další velká plastová spona se nachází na opasku žaketu a je opět bez problémů. Jištěná je ještě suchým zipem. Odpůrcům jakéhokoliv plastu věřím a sám uznávám přednosti kovu, ale u tohoto žaketu mi spony skutečně nikdy neselhaly. Ale až selžou... ...já vím, ale neselhaly. Opasek má kapsu se zipem na plastikovou kartu, nebo menší předměty, která není vodotěsná. Další dvě velké kapsy s plastikovým zipem jsou po obou stranách žaketu a hodí se na sběr drobností. Zádová výztuž je opět vylisovaná z plastu a v horní části tvarovaná pro pohodlnější nošení. Inflátor je jednoduchý a snadno ovladatelný levou rukou. Žaket je opatřen dvěma bezpečnostními ventily pro rychlejší odpouštění vzduchu. Jeden je vpravo dole a druhý na pravém rameni, přičemž jsou oba opatřeny provázky s "kuličkou" na konci pro pohodlnější obsluhu. Na ramenní popruhy jsou našité reflexní nášivky pro rychlejší identifikaci ve tmě.

Pravý horní pojistný ventil je jediná věc která mě kdy při ponoru pozlobila. Propouštěl mrcha vzduch se vzrůstajícím tlakem pod deset metrů. Pravda, trošku jsem ventil před ponorem ladil, ale to tu nebudeme rozmazávat. Ponor jsem absolvoval hlavou dolů - přece kvůli takové blbosti nepolezu na souš.

Žaket neumožňuje vložit integrovanou zátěž, což samozřejmě došlo i konstruktérům a dva měsíce po tom co jsem se stam majitelem PX 1100 vylezl Sopras s novým modelem, který již tuto vymoženost obdržel. Osobně tuto volbu doporučuji. Rozdělit zátěž na opasek a do žaketu přišlo vhod zejména mým křížovým obratlům. Já však musel nakládat olověné kostky do kapes určených pro mušle a jiné harampádí.

Uznávám, že doporučit model, který se již nevyrábí je úchylné, ale třeba se někdo rozhodne pro podobný typ z modelové řady Soprasu a pak možná nebude tento článek zbytečný.

Luke

+