SRPŠ
doporučuje / nedoporučuje

SOG SEAL 2000

Dnes jsem si pro vás připravil moji recenzi na nůž od Americké firmy SOG. Jedná se o typ SEAL 2000. Před koupí tohoto nože jsem dlouho vybíral z nabídek různých firem čím nahradím můj starý polní nůž od firmy Glock. Volba nakonec padla na ověřenou kvalitu a na dobírku jsem obdržel balíček s nožem v té době s cenou okolo 4 500,- Kč v dnešní době je přes 5 000,- Kč (naposled to bylo 5 700,-Kč).

Tento nůž byl vybrán v U.S.Navy jako oficiální nůž pro speciální jednotky SEAL, kde prošel tvrdým testováním než byl zařazen do výzbroje. Čepel je vyrobena v Japonské Seki a celkově je nůž vyroben ve špičkové kvalitě. Tvar čepele je dle mého názoru Bowie typ. Čepel je antireflexní a je také speciálně upravena proti korozi a to i pro kontakt se slanou vodou např. při potápění v moři, od výrobce je ostří krásně nabroušeno. V poslední třetině ostří je nůž opatřen zubatým ostřím pro snadnější přeřezání různých šňůr a provazů atd.

Rukojeť nože je vyrobena z černého umělého materiálu, který je zdrsněn rybinou a pořádně vytvrzen, rukojeť je podle mého názoru ergonomicky dobře řešena a to i v případě použití rukavice. Nůž nabízí mnoho variant úchopu, každý si může vybrat jak pro práci v lese tak i úchop k boji. Zadní část rukojeti je ideální také pro různé údery protože je dostatečně tvrdá.

Jediné co je možné trochu vytknout je dodávané kydexové pouzdro, ale v tomto případě spíše záleží na názoru a preferencích majitele

Tento nůž můžu doporučit všem, kdo potřebuje nůž opravdu do tvrdých podmínek a nespokojí se s kompromisem. SEAL 2000 je dostatečně těžký pro přípravu dřeva na oheň, ale také perfektní pro kuchání a úpravu zvěře. SEAL 2000 je profesionální nůž vyrobený pro profesionály.

PS: Většinou se snažím hledat na testovaných nožích spíše chyby, bohužel v tomto případě to jde opravdu těžko.

Dovolil jsem si pro vás přeložit pár řádků z webových stránek výrobce http://www.sogknives.com/ , kde naleznetete i další zajímavé nože. Například je zde publikováno menší provedení zde recezovaného nože s názvem SEAL PUP a ke všem těm krásným nožům uvedeny technické podrobnosti týkající se rozměrů, vyhotovení apod. Pro SEAL 2000 je zde psáno následující...
...je to vítěz jednoho z nejrozsáhlejších testování, který byl podniknut US NAVY a na základě testování byl přijmut do výzbroje i dalšími armádními složkami. US NAVY SEALs je jednou z nejelitnějších speciálních jednotek na světě. Tento nůž byl u SEAL náročně zkoušen a než byl přijat do výzbroje testy probíhaly v následujících oblastech:

odolnost proti zlomu
tvrdost ostří
ostrost
zkouška na zkrut
dva týdny ponoření ve slané vodě
odolnost vůči benzínovému plamenu a acetylénovému hořáku
sekání
údery
páčení
výkon v penetraci
výkon v řezání šesti různých lan
matnost povrchu
intenzivní zkoušky v bojovém použití

Autor: Josef Soukup - js.rpji@seznam.cz