SRPŠ

Rumchalpa - povrchový důl

Kde ho najdete :
Zatopený lom, nacházející západně od Nové Paky poblíže obce Kumburský Újezd,.
Poloha: +50° 27.943 N, +015°29.747E
Lokalita se náchází na silnici E16 mezi Jičínem a Novou Pakou. Na kilometrovníku 137 je vpravo značená upoutávka na potápěčskou základnu potápěčského klubu Pinguin z Jičína.
Plocha: cca 2ha

Lokalita :
Maximální hloubka: 20m
Vzhledem k velkému zájmu potápěčů o tuto lokalitu je vhodné se předem domluvit na možnosti potápění. Lom je totiž v některé dny pro veřejnost i jednotlivce uzavřen. Důvodem může být plánovaný výcvik apod.
Kompresor v místě a možnost rychlého dofoukání.
Lokalita má vodu s proměnlivou viditelností od 2m do 15m závislou od roční doby.
Na dně které je pokryté vrstvou usazenin nebo kamenů je viditelnost tradičně horší než v menší hloubce. Dno se prudce svažuje a místy je tvořeno skalní stěnou. Vzadní části je hloubka cca 2m a v době vegetace se zde proplétáte množstvím travin. V lomu se náchází menší množství šrotu po těžbě. Od mola v blízkosti kompresoru jsou natažena lana pro výcvik potápěčských nováčků. Poblíže jsou i dělostřelecké granáty v bedně v hloubce asi 11m. Ovšem největším lákadlem jsou hejna okounů, ale hlavně dalších uměle vysazených ryb. Pokud na ponoru nepotkáte kapra, tostolobita, sumce, štiku, úhoře, lína, tak to snad ani nevylézejte. Jsou to všechno kapitální ryby. Ovšem jen na podívání. Rybolov je zde naštěstí přísně zakázán.

Ubytování:
Ubytování je možné ve čtyřech chatkách se dvěma lůžky, vybavených plynovým vařičem, nádobím a dekami. K dispozici je je společná kuchyně, koupelna, lednice a společný sklad na potápěčské nádobíčko. Ubytování je nutno předem domluvit, neboť zvláště v letních měsících zde bývá o víkendech obsazena plná kapacita a to často i ze zahraničí. Venku jsou ohniště s lavicemi okolo, udírna a možnost grilu.

Telefon +420-728 003 309, +420-493 723 406

Datum Lokalita Umístění Viditelnost Teplota vody v oC Poznámka
13.3.2004 Rumchalpa - lom Nová Paka 8m 2°C Kompletně pod ledem