SRPŠ

"Opaťák" - Opatovický písník - Pardubice

Kde se nachází: Tato velká plocha po těžbě písku se nachází po pravé straně na silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, před obcí Opatovice nad Labem . Přístup je možný přímo od silnice, ale lépe je odbočit vpravo na pískovou cestu která vede k místní továrně a na které lze vpohodě zaparkovat. V létě zde bude méně koupajících se návštěvníků, ale zase to máte dál ke stánku s občerstvením.

Popis: Dno je lehce členité, pokryté pískem a sedimentem s občasnými zbytky materiálu po těžbě, ať už betonovými, či kovovými. Břeh je místy zarostlý a pod převislými kořeny lze potkat ryby a jinou havěť. Maximální hloubka je zde 8m a žádné záludnosti se zde nekonají. Z písníku vystupují ostrůvky, na které lze bez obtíží vystoupit a které s oblibou využívá také vodní ptactvo. Viditelnost bývá okolo 3m. Lokalita je výhodná zvláště v létě pro dobrý výhled na různé vodní tvory.

Akce: Ponor v dubnu kdy drtivá většina lomů "mění" vodu, což v konečném důsledku znamená, že není skoro vůbec nic vidět se ukázal jako mrhání stlačeného vzduchu. S Milošem jsme do toho šli, protože absťák jsme měli oba řádný, ale bylo jasné, že z toho bude navigační ponor a to že se navzájem ztratíme, jsme považovali za jistotu. Při viditelnosti 30cm - 1m se nám to zadařilo během pěti minut. Cíl byl ostrůvek cca 100m vzdálený a já alespoň mohl vyzkoušet nový kompas SUUNTO který funguje při jakémkoliv náklonu. Trefil jsem se naprosto přesně a vynořil se dva metry od nic netušící kačenky na ostrůvku, která ze mě málem dostala infarkt. Pak jsem si lehl na záda a se zájmem čekal kde se vynoří Miloš. Ten se na hladině objevil asi 50m od cíle vpravo a něco nadával. Když jsem k němu připlaval blíže, tak jsem pochopil, že nadává na svůj kompas, který narozdíl od mého fungoval pouze v jedné jediné poloze a tak Miloš, než to pochopil, zakroužil pod hladinou udiveně pár koleček. Když poté pojal nejisté podezření udával další směr spíše podle své intuice, než podle techniky. Na hladině pak svému kompasu, výrobci a hlavně konstruktérovi patřičně vynadal. V dalším průběhu ponoru se mi už nepodařilo Milošovi zmizet a bezproblémovou cestu určoval kompas z Finska....

PHOTO "Opaťáku" (19,0kB)

Luke