SRPŠ

Mauritius
14.-27.3. 2007
Jihozápadní část ostrova při východu slunce

Potápění - Mauritius:

 Austrálie, Egypt, Maledivy, a Polynésie jsou často zmiňována jako nejúžasnější místa pro potápění. Co takhle Mauritius? Má smysl ho zařadit mezi tyto "TOP" lokality?Hotelová pláž v 8.30hod - všichni jsou na snídani :o)))

Možná ano, ale...

Pobřeží Mauricia může být nejkatastrofálnější ze všech lokalit a záleží jen na navštívených místech! Potápění kdekoli na tomto ostrově nemusí přinést ty správné zážitky okouzlujícího světa pod vodou. Služby potápěčských center jsou často řízeny zájmem o zisk a nikoliv kvalitou potápění. Může to vypadat tak, že lokalita je sice blízko diving centra, ale potápěč vidí pouze mrtvý korálový útes.  Aktuální zážitky mohou vypadat i takto: Průvodce přidělený z diving centra trpí mořskou nemocí, takže se nikam daleko nejede. Určí místo potápění na mrtvém útesu, načež pod jakýmsi kamenem vyhrabe chudáka, trošku pomalejší chobotnici, která vztekle vypouští inkoust a marně se snaží uniknout. Na jiném místě chytí jedovatou rybu a podstrkává její ostny každému, ať si je jako vyzkouší, nebo co? Naštěstí měli účastníci expedice víc rozumu než vedoucí a jeho brácha (doktor) žádné peníze za léčení na otravu jedovatou rybou neobdržel. To průvodce vůbec nepotěšilo a tak končil ponor při 100Barech ve flaškách, čímž zase nepotěšil účastníky zájezdu. Na Východní pobřeží Mauritia má skvělá panoramata a pláže.lodi chlapík vysvětlil, že prý existuje nějaká praxe diving center, která stanovuje pravidlo "35 minut". Na otázku "vo co go?" se účastníci zájezdu dozvěděli, že by ses měl vrátit k povrchu po 35ti minutách ponoření!!! Na otázku "proč jako?" jste mohli dostat odpověď, aby se dotyčný tak zvědavě neptal, protože by tomu nerozuměl, neboť to kouzelné slovíčko se jmenuje "dekomprese". Tímto výrokem přišlo místní diving centrum o potápěče, kteří šli odevzdat své peníze ke konkurenci, která nechala dekompresi na zkušenosti potápěčů a jejich počítače. Zkušenost s konkurenčním diving centrem byla naprosto opačná a tato místní báze měla radost nejen návštěvníků, ale měla radost i z vlastního potápění na zajímavých lokalitách Mauritia, kterých není málo. Bujný korálový život, vraky, gorgonie, velkolepé korálové oblouky, tunely a další netušené poklady.

Atraktivní místa leží všude okolo ostrova, ale téměř vždy u korálového útesu. Laguna není moc zajímavá. Výjimkou je mořský park Blue Bay. Laguna je na mořský život dosti chudá. Důvodem je rybolov, (občas za použití dynamitu) a znečištění v důsledku intenzivního cestovního ruchu. Ostrov můžeme rozdělit na tři velké zóny: jihozápadní (z Le Morne k Flic en Flac), severozápadní (z Tombeau k severním ostrovům) a východní (z Belle Mare k Mahebourg). Jižní region ostrova není vhodný pro potápění kvůli nebezpečnému moři a velkým vlnám.

Každá zóna má nějakou vlastní zajímavost:

Jihozápadní část je proslulá přítomností delfínů v zátokách u Tamarin nebo Black River. V Flic-en-Flac, jsou dvě zajímavá místaí: "Katedrála", která nabízí skvělé zážitky v podobě dutin, jeskyní, oblouků. Druhou lokalitou je "Rempart Serpent", která je bohatá na faunu a je zde možno vidět ohromující množství různých druhů ryb známých z jižních moří - stonefish, scorpionfish, perutýn a muréna... Takové hromadění z těchto druhů je jedinečné nejen Mauritiu, ale možná na celém světě! Přítomnost vraků, které tvoří další umělé útesy, obohatila potápění o další možnost. Vraky “Tug II“ and “Kei Sei 113“ v lokalitě Flic-en-Flac, nebo "Hoi Siong", který klesnul pod hladinu poměrně nedávno u Ile aux Bénitiers a jsou vhodné pro běžné potápění. Na další vraky to chce lepší vybavení: "St-Gabriel" (-41m), "Orient" (-47m) nebo, "Carp" (-72m).V rovině cukrová třtina a jinak brutální vrcholy sopečného původu - to je Mauritius.

Severní ostrovy odkrývají další zajímavá místa: “Peter Holt's Rock“ s její obří murénou a titan triggerfishes; "Roches Baleines" oplývá četnými rybami; "Stenopus reef" je bohatý na obří gorgonie a korály mezi který se nalézá zelený korál, víc než 2 metry vysoký. V tomto regionu jsou hojné vraky:: "Hassen Mian" (kukla), "Stella Maru" nebo "Silver star" jeden z nejzajímavějších. Další vraky, ale menší atraktivity se nalézají u Trou aux Biches : "Amar", "Star Hope", a dva čluny, "Water Lilly" a "Emily".Ostrovy severní části zvláště atraktivní k potápění jsou překvapivě zřídka navštívované diving centry. Důvodem je jejich vzdálenost.

Na východním pobřeží, velkolepá laguna přiléhající k pobřeží je protkána mnoha kanály, které dovolují snadný přístup z moře. Kanály jsou bohaté na plankton a přitahují četné mořské druhy. Kanál "Belle Mare"je nepochybně jedno z nejkrásnějších místa ostrova, ačkoli potápění tam je dost akční díky častým a silným proudům. Rozhodně narazíte na velkolepé hromadění druhů: žraloky, barakudy, rejnoky... Dále k jihu, směrem k lokalitě Mahebourg, se nabízí úžasná geologická struktura dovolující potápěči ponor v neskutečné krajině Žraloci šli nejblíže jen 8m, ale ta viditelnost stála za ...vytvořené z vrcholů, jeskyní, zlomů, tunelů, kaňonů, oblouků... Místa "Roche Zozo" a "Colorado" jsou dvě "Top Stars" lokality, s vrakem lodi "Sirius". Je to opravdová památka minulosti. Tato britská loď se potopila r.1810 během námořní bitvy u Grand Port, přístavu, který odolával francouzské kolonizaci. Bohužel viditelnost v těchto vodách je slabá. Nicméně, objev děl, dělových koulí a dalších relikvií starých několik století bude zážitkem.

Užitečné informace:

Na Mauriciu je potápění možné po celý rok, ale nejlepší období je v období od listopadu do dubna, kde voda má 29°C. V mauricijské zimě se moře ochladí a teplota vody a může překvapivě klesnout pod 20°C, přičemž viditelnost bude okolo 10m. Je to však pořád loterie. Tři týdny před naším příjezdem se například přes Mauritius přehnal cyklón o rychlosti větru 200km/h a srovnal se zemí velkou část lesů na ostrově. Co to udělalo s mořem je jasné a s dovolenou v takovém období ještě víc.

Potápěčská centra na Mauritiu jsou sdružena do MSDA (Mauritian Scuba Diving Asociation). Center je okolo čtyřiceti a nabízejí výlety v okolí regionu kde jsou umístěná. Téměř všechna centra jsou součástí hotelových komplexů a nabízí veškeré potřebné služby a vybavení. Potápí se ve dne i v noci. Cena za denní ponor se pohybuje okolo 40 EUR a noční je za 60 EUR. Centra půjčují veškerou výstroj, poskytují zkoušky v PADI a CMAS. Mluví se anglicky a hlavně francouzsky. Kluci jsou mladí, pohodoví, ale nezapomenou na brífingy, poučení a jsou ostražití. musel jsem na úvod vyplnit dotazník, který sloužil hlavně k tomu, aby Diving Centrum alibisticky neneslo žádnou odpovědnost za případné nehody. Ty nemoci na který se ptali neznám ani v češtině, natož v angličtině. Počas mého potápění se dostalo do menších krizí hned několik turistů, kteří dostatečně neovládali sami sebe, nebo výstroj. Za malou bezvýznamnou historku mohu uvést třeba akci, kdy jeden Ital, který byl tak pomalý, že na něj Indian Resort Hotelnezbyl dostatečně dlouhý zátěžový opasek. Prostě ho nedopnul. Kámoši Italové na něj koukali a posmívali se mu. Smiloval jsem se nad ním a dal mu svůj zátěžák. Najednou se mi ten blbec začal posmívat, že mi opasek drží jen na posledním centimetru a že můj buddy bude mít radost až mu z dvaceti metrů vystřelím k hladině. Naši černí Mauricijci to sledovali s pobavením a toho blbce Itala přidělili jako buddyho mě !!!!:o))) Ten jeho protažený ksicht stál za to. Naštěstí mu došel vzduch, když já měl ještě 100Bar a protože i druhý Ital byl bez vzduchu, poslal je instruktor na hladinu, kde je vyzvedla loď a dál neotravovali.

Czech republic na Mauritiu moc neznají, ale vědí, že z ní pochází "Nedved, Cech a Rosicky". To tu ví skoro každý. Na mě v diving centru v hotelu Indian Resort nejdříve koukali dost ostražitě, protože uprostřed Evropy se přeci potápět nedá - to dá rozum ?!!! Po pár dekompresních ponorech a častých kontrolních otázkách vedoucího ponoru na to jestli mám ještě vzduch (pořád jsem ho měl k jejich velkému údivu víc než instruktoři) se chlapci uklidnili a nechali mě být. Nakonec mi už ani nepřidělovali buddyho, takže jsem si to náramně užil. Viditelnost, však nebyla nic moc a tak největší zážitky jsem měl ze žraloků, můrén a setkání s jedovatým hadem. Had byl můj sen. Myslíte si, že ho mám vyfoceného? Samozřejmě, že jsem rozflákal foťák již třetí den pobytu a tak vám o tom mohu jenom vyprávět.
Hora Le Morne je dominantou jižní části ostrova.

Co se týká hotelového komplexu Indian Resort Hotel umístěného pod horou Le Morne (Hora osudu), tak mu lze vytknou skutečně málo co. Je postaven v palmovém háji a obsahuje několik bazénů, restaurací, hřišť, fitcentrum, půjčovnu surfů ... Je to hotel krásný, velmi přívětivý, dobře vybavený, jídlo je formou bufetu a vynikající kvality. Víc než potápěči si zde však na své přijdou vyznavači větrných vodních sportů - surfing, widsurfing, jachting.... V laguně se vyblbne téměř každý. Jediné co se v prospektech nepíše, je přítomnost mořské trávy v laguně, která trochu vadí ženským.

Náš pobyt byl zařízen přes německou cestovku, dále pak přes Rudolf Reisen a agenturu Invia. Odlet proběhl z Mnichova s Emirates s mezipřistáním v Dubai. Cena za čtrnáctidenní pobyt v Indian Resort Hotel, včetně všech poplatků, marží a jiných bakšišů činila na osobu 43.000,-Kč. Ten samý hotel přitom vycházel přes české cestovky a s odletem z Prahy na 81.000,-Kč !!!! Trochu to zamrzí, jak si v Česku podnikatelé mastí kapsy, ale v době internetových vyhledávačů se nemusí nechat každý oblbnout a okrást.

Luke

Diving centrum v Indian Resort HotelBěžná hotelová večeřeMauritius přeje hlavně "větrným" sportůmEvropanky a speciálně holky z ČR jsou na Mauritiu nejhezčí.

Ostrov má hodně vláhy a řeky bohaté na vodu.Krásná fantazie konstruktéraŽe by Mercedes mezi loděmi?Autor textu