SRPŠ

Dubai

Spojené arabské emiráty
Listopad 2006

...jestli jsem někde utrpěl kulturní šok, tak to rozhodně nebylo v USA, nebo někde na západě nýbrž právě v Dubai. Jak trefně poznamenal můj kamarád, "Než se u nás stavbaři s ekologama dohodnou postavit kilometr dálnice, tak tady postaví patnáct patnáct šedesástiposchoďových obchoďáků, přístav a sjezdovku!!!" A je to skutečně tak. Staví se tu takovým tempem, že se ani nevydávají mapy města. Než by je nakreslili, tak je tu pár dalších luxusních čtvrtí navíc. To se musí vidět. Všude a pořád se maká. Přitom je všude bezpečno, nikdo vás na tržnicích neotravuje, jak je arabským zvykem a ceny jsou stejné jako v ČR a nebo nižší!!! Plechovka koly například stojí v automatu 7,-Kč a točené pivo Heineken je příjemně chlazené, když ho v hotelu seženete. Dubai roste v ultramoderní metropoli, kde nic není nemožné.

Přímo v centru původní čtvrti však naleznete Muzeum Dubai, které tvoří strará pevnost, jenž vypráví svými exponáty jak se v poušti žilo dříve. Tvoří jí čtverec zdí 50x50m s několika vystavenými exponáty lodních děl, brnění, příbytků apod. Ta hlavní část je skryta pod zemí a plně klimatizována. Procházíte vlastně panoramaty voskových figurín, které poukazují na běžný život arabského života. Vše je velmi pěkně naaranžováno a skutečně se nenudíte. Jeden ze sálů je věnován životu rybářské vesnice, mořskému životu a také původnímu potápění za obživou. Ocitnete se vlastně pod hladinou moře, kde se na plexisklové hladině nad vaší hlavou houpou lodi rybářů a okolo Vás se nachází trosky lodí, ryby, rybářské sítě a domorodý potápěč ve voskové podobě loví mušle. Pokud máte mezi potápěním v průzračném moři se spoustou vraků a šmajdáním mezi tisíci kramky, hodinu času na kulturu, tak Muzeum Dubai je ta správná volba.

Jo, a radši se nikde neperte, nebo přijdete na to proč je tu tak bezpečno. Stačí, aby se dva strkali na ulici a už je u nich policie. Vůbec nezjišťují kdo je v právu, ale rovnou je oba šoupnou na dva měsíce do basy!!! A to se jen strkají.

Z basy zdraví Váš Luke


P.S. To dražší potápko v Dubai je možné si zamluvit v několika hotelích, např. :
World Trade Centre, kde fungují 9.00 - 13.00hod a 16.00 - 20.30hod, tel. 04-3317433
Jumeirah Beach Hotel, kde fungují podobně, tel. 04-4068827
Kurzy potápění PADI zde začínají od 2500,-Kč do 8400,-Kč

Scuba International Diving College v městě Fujairah, tel. 09-2220060
Ve Fujairahu je spousta lokalit pro začátečníky i technické potápěče a dost vraků. Je to vyhlášená potápěčská lokalita.