SRPŠ

Barbora - povrchový důl

Kde ho najdete :
Zatopený hnědouhelný lom, nacházející západně od Teplic v Ústeckém kraji poblíže obce Dubí,.
Poloha: 50 st. 39' N, 13 st. 45' E
Konec těžby: duben 1974
Plocha: 55 ha
Maximální hloubka: nejasná, udává se max 90m, ale údaje o hloubce se rozcházejí často až o 20m

Historie :
Původně hlubinná těžba uhlí, prý do hloubky kolem 200 m. Po druhé světové válce povrchová těžba. Těžba skončena v roce 1974 přičemž dochází k pomalému zatopení lomu spodními vodami, čemuž napomohlo i svedení blízkého potoka do vytěžené jámy. Předměty jako boudy, panely, trafostanice, cesta, potrubí, zbytky lan, skruže a stromy, které zůstaly na dně, pomalu zapadávají do bahna. V devadesátých letech se utrhnul kus nezpevněného břehu a během několika týdnů sjel i s částí lesa do vody. Důvodem byla nestabilní půda poddolovaná hlubinným dolem. Dnes je v těchto místech velmi zajímavé potápění.

Lokalita :
Před potápěčskou základnou keson v hloubce 10 m. Poblíže výcviková plata v 8m a 21m. O kousek dál jsou natažena vodící lana určená k výcviku P* až P*** spadající do hloubky asi 20 m. Označeno bójemi. Leží tu i vrak starého Wartburgu. Dno bahnité, jíl s nánosem sedimentu, množství travin.

Podél břehu vlevo od potápěčské základny CMAS se nachází jeden ze zatopených lesů, kde lze spatřit velké množství ryb prohánějících se mezi stromy a kořeny rostlinstva. Pokud si přivstanete a dáte si ranní ponor, čeká Vás zde prostředí jak z filmu na řece Amazonce. Ovšem při prolézání houštin a dřevin v hloubce necelých tří metrů zde uvidíte namísto piraní štiky, kapry, okouny, amury, plotice a dost možná i sumce a úhoře.

Vraky na Barboře : Wartburg, Trabant, pramice, rybářské lodě, šlapací kola, sudy, důlní vozíky, panely, cívky na kabely... ... a odpadky po turistech.

Ubytování:
Výcvikové středisko SČP s šesti čtyřlůžkovými pokoji, klubovna, učebna. Plnění tlakových lahví. Možnost půjčení člunu za polatek včetně elektromotoru na půl dne. Ceny za ubytování jsou různé pro členy SČP a ostatní. Lůžko od 120 Kč, pokoj od 420 Kč za noc. 

Telefon +420-417-836560, +420-417-834186 nebo +420-602-481648

Datum Lokalita Umístění Viditelnost Teplota vody v oC Poznámka
29.2.2004 neděle Barbora - lom Teplice 4m 3°C Kompletně pod ledem