SRPŠ

"Antiponor"

Menší špás Luboše


Rozhodně i tato akce stojí za zaznamenání, neboť tento "Antiponor SRPŠ" konkuruje "Super ponoru SRPŠ", přičemž oba se udály ve stejném období. Superponorem SRPŠ je myšlen egypský rekord borců Marka Vůjtěcha a Zdeňka Kališnikova do hloubky 135m.

Antiponor se "podařil" Lubošovi v ČR a stalo se tak díky neznalosti terénu v Krkonoších. Lokalita pro superpotápění se nachází v Královehradeckém kraji, okrese Trutnov, pár kilometrů za Trutnovem směrem na Zlatou Olešnici, kde je zatopený nepoužívaný lom. Lubošovi nervy silně drásala skutečnost, že se o něm (o lomu) nepíše na potápěčských stránkách a vůbec nikde není zaznamenán a přitom je tak krásný?! Teď už to ví. V jednu dubnovovou sobotu 2006 se nikomu pod vodu nechtělo a tak Luboš naložil do auta své dvě flašky, dva kompasy, dva počítače, dvě masky, dvě ploutve, dva lahváče a s touto zdvojenou výstrojí pro zvláště nebezpečné ponory se ocitl u opuštěného lomu s temnou hladinou lákající tohoto odvážlivce. I oblékl se do sucháče a přemýšlel jak zapnout zádový zip?! Naštěstí se jako na zavolanou objevila babička se psem a když se její chvějící ruce podařilo po čtvrthodině zápasu sucháč dopnout, tak se naivně Luboše otázala, jestli to ten hlupáček skutečně myslí vážně. Byla to zcela jistě Češka, protože jinak by Luboše upozornila na místní situaci, kterou jistě perfektně znala.

Po 20 minutách ponoru se Luboš vynořil a zamával zabahněnou Cobrou babičce chlámající se v křečích na břehu, aby jí ujistil, že už všechno chápe. V lomu je totiž nejhlubší místo 2,5m pod hladinou a to místo se musí skutečné dlouho hledat! Jinak se bahnité dno vlní jeden a půl metrů pod vodní hladinou, takže počítače je potřeba umístit kamkoliv pod sebe, aby vůbec reagovaly na ponor a začaly reagovat. V tomto lomu je navíc spousta travin, takže kdyby nějakého šílence napadla stejná blbost jako Luboše, nechť si s sebou vezme ostrý srp, či kosu. Harpuna na ryby není potřeba. Spíše síťka, protože ta trocha malých rybiček a raků se udusila pod ledem při dlouhé zimě. Kovošrot by si zde na své přišel a pár zrezavělého těžebního zařízení se v lomu nachází.

A kdo rozepnul Luboše ze sucháče? Vnučka žertovné babičky, které se babička doma zeptala, něco ve smyslu "...jesti chce vidět debila?" Vnučka samozřejmě a naštěstí nelenila, protože by jinak Luboš v sucháči stopoval auta a prosil užaslé řidiče o neobvyklou službu. Ostatně vnučka to také neměla lehké, protože musela z Luboše nejdříve sundat násos vodnich travin a bahna a teprve potom se podařilo drhnoucí zip zdolat

Těšíte se na další Lubošovi zážitky? Luboš se těší také.

Luke