SRPŠ

Adršpašsko-teplické skalní město

Pískovna - skalní jezírko

Jak lom najdete: Zatopená pískovna se nachází v chránené krajinné oblasti Adršpašsko-teplické skály v Hradeckém kraji u polských hranic poblíže Teplic nad Metují. Nejpohodlnejší cesta vede přes Hradec Králové, Jaroměř, Trutnov Horní Adršpach. V zimních měsících je zkratka pres srpentýny neprůjezdná a udržuje se pouze komunikace pres Chvaleč - Radvanice - Horní Adršpach.

Popis: A teď to hlavní. V jezírku je zákaz snad úplne všeho, včetne potápění!!! Okolo však vede naučná stezka a obyčejne se v tomto skalním pískovcovém měste pohybují stovky turistu. V zimním období je jich však citelne méně a také zde tolik neobchází policejní a ochranářské hlídky, jenž dbají na dodržování četných zákazu, které mají za cíl zanechat tento krásný skvost přírody co nejméne poškozený i pro príští generace a zejména pak chránit přírodu. Zákazy platí i pro potápení a jediný monopol na potápění zde mají potápeči z Náchoda, kteří čistí dno od odpadků neukázněných turistů. V zime se však dá s ochranáři dohodnout, jako se to podařilo i nám a odměnou V8m pak bude krásný ponor pod ledem s viditelností cca 10m.

Hloubka jezírka nepřesahuje 9m, viditelnost je okolo 8-mi metrů, dno je pevné, písčité se slabým sedimentem. V jezírku lze nalézt rezaté zbytky težního zarízení, větve a některé pozůstatky po turistech, které zde vetšinou nedobrovolně zanechali. Naleznete zde také vodní rostliny, okouny, úhoře a vodní hmyz. Okolí jezírka je nádherné. Natáčela se zde mimo jiné pohádka Třetí princ.

 

 

srps@srps.cz

Stav lokality

Datum Lokalita Umístění Viditelnost Teplota vody v oC Poznámka
29.3.2005 sobota Adršpach Teplice nad Metují 10m 4°C Krásný ponor pod ledem